Image placeholder

İnsanlar dış dünyayı ve kendisini duyu organlarından gelen bilgilerle ve bunları yorumlayabilecek bir beyin ile algılayabilir. Beyin kafatasının üst bölümünde yer alan zarları ile örtülü, iki yarım küre biçiminde bir organdır. Çeşitli fonksiyonların gerçekleşmesi için korteks (kabuk) tabakasında milyarlarca sinir hücresi (nöron) bulunmaktadır. Korteks, yüzey alanının kafatası içinde geniş olabilmesi için kıvrımlı yapıdadır. Bu kıvrımlara “gyrus” adı verilmektedir. Gyruslu tipik beyin görüntüsü bu tasarımla beraber 3 boyutlu olarak ziyaretçilere sunulur.

Image placeholder

Beyin hemen hemen her kültürden insanda benzer görünüm ve boyutlara sahip olmakla beraber her kültürde, her dilde isimlendirmesi farklıdır. 3 boyutlu yazıcıdan modellenerek alınan beyin maketinin dışını çevreleyecek olan 120 cm çapında pleksiglas dünya küresinin üzerindeki anakaralara beyin kelimesinin o coğrafyadaki karşılığı yazılır.

Image placeholder

Küre alttan akrilik kaide ile yere oturtulur ve DC motor ile 360 derece yavaşça döndürülür. İçeriden aydınlatma ile beyin maketi aydınlatılarak etkileyici bir görünüm sağlar.

Diğer Projeler